Thomas Research Products TRC-075S070ST
TRC-075S070ST picture photo
Mfg. Part Number
TRC-075S070ST
Brief Description
LED SUPP CC AC/DC 54-108V 700MA
Datasheet Download
TRC-075S070ST.pdf
Availability of TRC-075S070ST
QUANTITY
TRC-075S070ST Order Process
Ship out your order
Specifications of TRC-075S070ST
Internal Part NumberEIS-TRC-075S070ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesTRC-075
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output54 ~ 108 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension5.91" L x 2.66" W x 1.44" H (150.0mm x 67.5mm x 36.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRC-075S070ST
Related LinksTRC-07, TRC-075S070ST Datasheet, Thomas Research Products Distributor
TRC-075S070ST Details Description
Related parts for TRC-075S070ST
IC OPAMP DIFF 100MHZ 10MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 10V 1206 datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 1.23M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf