TE Connectivity Raychem Circuit Protection TRF250-120T-R2-B-0.5-2
TRF250-120T-R2-B-0.5-2 picture photo
Mfg. Part Number
TRF250-120T-R2-B-0.5-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 0.12A RADIA
Datasheet Download
TRF250-120T-R2-B-0.5-2.pdf
Availability of TRF250-120T-R2-B-0.5-2
QUANTITY
TRF250-120T-R2-B-0.5-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRF250-120T-R2-B-0.5-2
Internal Part NumberEIS-TRF250-120T-R2-B-0.5-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)120mA
Current - Trip (It)240mA
R Min/Max8.000 ~ 10.50 Ohm
Time to Trip0.75s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRF250-120T-R2-B-0.5-2
TRF250-120T-R2-B-0.5-2 Details Description
Related parts for TRF250-120T-R2-B-0.5-2
JUMPER-H2788TR/C2065G/X 5" datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 172 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
POWER EDGE 4 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf