Texas Instruments TRF4400PWRG4
TRF4400PWRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TRF4400PWRG4
Manufacturer
Product Category
RF Transmitters
Brief Description
IC SINGLE-CHIP RF TX 24-TSSOP
Datasheet Download
TRF4400PWRG4.pdf
Availability of TRF4400PWRG4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TRF4400PWRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRF4400PWRG4
Internal Part NumberEIS-TRF4400PWRG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transmitters
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency433MHz
Applications-
Modulation or ProtocolFM, FSK
Data Rate (Max)-
Power - Output-7dBm ~ 12dBm
Current - Transmitting57mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Memory Size-
Features-
Voltage - Supply2.2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRF4400PWRG4
Related LinksTRF440, TRF4400PWRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TRF4400PWRG4 Details Description
Related parts for TRF4400PWRG4
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BALUN CERAMIC CHIP WIMAX 3.7GHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR W/PB SOT123-4 datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 24.0000MHZ 7.0PF SMD datasheet.pdf