TE Connectivity Raychem Circuit Protection TRF600-160-2
TRF600-160-2 picture photo
Mfg. Part Number
TRF600-160-2
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 0.16A HOLD
Datasheet Download
TRF600-160-2.pdf
Availability of TRF600-160-2
QUANTITY
TRF600-160-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRF600-160-2
Internal Part NumberEIS-TRF600-160-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package600
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max250V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)160mA
Current - Trip (It)320mA
R Min/Max4.000 ~ 10.00 Ohm
Time to Trip18s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRF600-160-2
Related LinksTRF600, TRF600-160-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TRF600-160-2 Details Description
Related parts for TRF600-160-2
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 2008 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 120 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf