TE Connectivity Raychem Circuit Protection TRF600-160-RA
TRF600-160-RA picture photo
Mfg. Part Number
TRF600-160-RA
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 0.16A HOLD
Datasheet Download
TRF600-160-RA.pdf
Availability of TRF600-160-RA
QUANTITY
TRF600-160-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of TRF600-160-RA
Internal Part NumberEIS-TRF600-160-RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package500
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max250V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)160mA
Current - Trip (It)320mA
R Min/Max4.000 ~ 10.00 Ohm
Time to Trip18s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRF600-160-RA
Related LinksTRF600, TRF600-160-RA Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TRF600-160-RA Details Description
Related parts for TRF600-160-RA
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 10.61A 4.8 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.99K OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 10W 0.1% TO220 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 288KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 495MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 7POS datasheet.pdf