TE Connectivity Raychem Circuit Protection TRF600-400
TRF600-400 picture photo
Mfg. Part Number
TRF600-400
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 0.40A HOLD
Datasheet Download
TRF600-400.pdf
Availability of TRF600-400
QUANTITY
TRF600-400 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRF600-400
Internal Part NumberEIS-TRF600-400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)400mA
Current - Trip (It)1A
R Min/Max0.950 ~ 1.450 Ohm
Time to Trip4s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRF600-400
Related LinksTRF60, TRF600-400 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TRF600-400 Details Description
Related parts for TRF600-400
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 70.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 14SIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT 3POS NONSHORT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf