AVX Corporation TRJA105K020RRJ
TRJA105K020RRJ picture photo
Mfg. Part Number
TRJA105K020RRJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 10% 1206
Datasheet Download
TRJA105K020RRJ.pdf
Availability of TRJA105K020RRJ
QUANTITY
TRJA105K020RRJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TRJA105K020RRJ
Internal Part NumberEIS-TRJA105K020RRJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.63 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRJA105K020RRJ
Related LinksTRJA105, TRJA105K020RRJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TRJA105K020RRJ Details Description
Related parts for TRJA105K020RRJ
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 3/8" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E BLUE datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 4SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf