AVX Corporation TRJA155K035RRJ
TRJA155K035RRJ picture photo
Mfg. Part Number
TRJA155K035RRJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
TRJA155K035RRJ.pdf
Availability of TRJA155K035RRJ
QUANTITY
TRJA155K035RRJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TRJA155K035RRJ
Internal Part NumberEIS-TRJA155K035RRJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRJA155K035RRJ
Related LinksTRJA155, TRJA155K035RRJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TRJA155K035RRJ Details Description
Related parts for TRJA155K035RRJ
IC OPT-ISOLATED MULTIFUNC 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 250MW SOT23 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A 4DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V Y5U 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 125W datasheet.pdf
CAP FILM 300PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf