AVX Corporation TRJA475M016SRJ
TRJA475M016SRJ picture photo
Mfg. Part Number
TRJA475M016SRJ
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TRJA475M016SRJ.pdf
Availability of TRJA475M016SRJ
QUANTITY
TRJA475M016SRJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TRJA475M016SRJ
Internal Part NumberEIS-TRJA475M016SRJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.16 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRJA475M016SRJ
Related LinksTRJA475, TRJA475M016SRJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TRJA475M016SRJ Details Description
Related parts for TRJA475M016SRJ
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP HV 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 9.09M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED BLUE/RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf