AVX Corporation TRJB156M016SRJ
TRJB156M016SRJ picture photo
Mfg. Part Number
TRJB156M016SRJ
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 20% 1210
Datasheet Download
TRJB156M016SRJ.pdf
Availability of TRJB156M016SRJ
QUANTITY
TRJB156M016SRJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TRJB156M016SRJ
Internal Part NumberEIS-TRJB156M016SRJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.03 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRJB156M016SRJ
Related LinksTRJB156, TRJB156M016SRJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TRJB156M016SRJ Details Description
Related parts for TRJB156M016SRJ
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 300A SOT227B datasheet.pdf