AVX Corporation TRJD476K025RRJ
TRJD476K025RRJ picture photo
Mfg. Part Number
TRJD476K025RRJ
Brief Description
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917
Datasheet Download
TRJD476K025RRJ.pdf
Availability of TRJD476K025RRJ
QUANTITY
TRJD476K025RRJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TRJD476K025RRJ
Internal Part NumberEIS-TRJD476K025RRJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)540 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRJD476K025RRJ
Related LinksTRJD476, TRJD476K025RRJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TRJD476K025RRJ Details Description
Related parts for TRJD476K025RRJ
CAP PTFE 4.7PF 0.5PF 300V SMD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 18POS R/A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
190UF 100V 20.5X57.5 85C AXI datasheet.pdf