AVX Corporation TRJE477K006RRJ
TRJE477K006RRJ picture photo
Mfg. Part Number
TRJE477K006RRJ
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
TRJE477K006RRJ.pdf
Availability of TRJE477K006RRJ
QUANTITY
TRJE477K006RRJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TRJE477K006RRJ
Internal Part NumberEIS-TRJE477K006RRJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRJE477K006RRJ
Related LinksTRJE477, TRJE477K006RRJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TRJE477K006RRJ Details Description
Related parts for TRJE477K006RRJ
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
IC LASR DRVR 4.25GBPS 3.6V 16MLF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 2A 800V 1PH 4SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf