Rohm Semiconductor TRR01MZPF1200
TRR01MZPF1200 picture photo
Mfg. Part Number
TRR01MZPF1200
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TRR01MZPF1200.pdf
Availability of TRR01MZPF1200
QUANTITY
TRR01MZPF1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR01MZPF1200
Internal Part NumberEIS-TRR01MZPF1200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR01MZPF1200
Related LinksTRR01M, TRR01MZPF1200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR01MZPF1200 Details Description
Related parts for TRR01MZPF1200
IDC CABLE- ASN10A/ AE10M / ASN10 datasheet.pdf
IC CTLR BUCK SW REG 40-LFCSP datasheet.pdf
NUT DRIVER SET W/POUCH 8PC datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A datasheet.pdf
IC FLASH 1.5G DDR datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf