Rohm Semiconductor TRR01MZPF4992
TRR01MZPF4992 picture photo
Mfg. Part Number
TRR01MZPF4992
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TRR01MZPF4992.pdf
Availability of TRR01MZPF4992
QUANTITY
TRR01MZPF4992 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR01MZPF4992
Internal Part NumberEIS-TRR01MZPF4992
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR01MZPF4992
Related LinksTRR01M, TRR01MZPF4992 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR01MZPF4992 Details Description
Related parts for TRR01MZPF4992
JUMPER-H9991TR/1853BL/H9991TR 6" datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 200V SCREW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 100MM ULTRA datasheet.pdf