Rohm Semiconductor TRR01MZPF56R2
TRR01MZPF56R2 picture photo
Mfg. Part Number
TRR01MZPF56R2
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TRR01MZPF56R2.pdf
Availability of TRR01MZPF56R2
QUANTITY
TRR01MZPF56R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR01MZPF56R2
Internal Part NumberEIS-TRR01MZPF56R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR01MZPF56R2
Related LinksTRR01M, TRR01MZPF56R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR01MZPF56R2 Details Description
Related parts for TRR01MZPF56R2
IC REGISTER SUCC-APPROX 24-DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-DFN datasheet.pdf
DIODE RF PIN 200V 250MW SOT5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 2.5A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 12.83MM datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SL 7.62/08/180B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
FILTER SAW 1902.00 MHZ SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 9.2A 8SO datasheet.pdf