Rohm Semiconductor TRR03EZPF1872
TRR03EZPF1872 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPF1872
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPF1872.pdf
Availability of TRR03EZPF1872
QUANTITY
TRR03EZPF1872 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPF1872
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPF1872
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPF1872
Related LinksTRR03E, TRR03EZPF1872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPF1872 Details Description
Related parts for TRR03EZPF1872
IC VREG LNBP SUPP/CTRL PWRSO-10 datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC REDRIVER RS422/RS485 1CH 8SO datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 200POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 6POS PIN datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf