Rohm Semiconductor TRR03EZPF1961
TRR03EZPF1961 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPF1961
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPF1961.pdf
Availability of TRR03EZPF1961
QUANTITY
TRR03EZPF1961 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPF1961
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPF1961
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPF1961
Related LinksTRR03E, TRR03EZPF1961 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPF1961 Details Description
Related parts for TRR03EZPF1961
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 24A TO-3P datasheet.pdf
FET RF N-CH 900MHZ 28V NI780H datasheet.pdf
TAPE SQUEAK REDUCT UHMW 6"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SLIT MASK FOR SF4-AH56-H datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V CH 1210 datasheet.pdf