Rohm Semiconductor TRR03EZPF2491
TRR03EZPF2491 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPF2491
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPF2491.pdf
Availability of TRR03EZPF2491
QUANTITY
TRR03EZPF2491 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPF2491
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPF2491
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPF2491
Related LinksTRR03E, TRR03EZPF2491 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPF2491 Details Description
Related parts for TRR03EZPF2491
POT SLIDE 10K OHM .1W 45MM datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 5% 16VDC 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 160MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
SIDAC 205-230V 1A TO92 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE D 22POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf