Rohm Semiconductor TRR03EZPF5102
TRR03EZPF5102 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPF5102
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPF5102.pdf
Availability of TRR03EZPF5102
QUANTITY
TRR03EZPF5102 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPF5102
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPF5102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPF5102
Related LinksTRR03E, TRR03EZPF5102 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPF5102 Details Description
Related parts for TRR03EZPF5102
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3K OHM 5% 10W datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 720MA 1.1 OHM datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED 0.56" CA datasheet.pdf
MOD RABBIT RIO 40MHZ 64TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
BCVP-508W- 8 BK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf