Rohm Semiconductor TRR03EZPJ271
TRR03EZPJ271 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPJ271
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPJ271.pdf
Availability of TRR03EZPJ271
QUANTITY
TRR03EZPJ271 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPJ271
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPJ271
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPJ271
Related LinksTRR03E, TRR03EZPJ271 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPJ271 Details Description
Related parts for TRR03EZPJ271
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
TRANSISTOR UHF PWR LDMOS SOT538A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.2K OHM 4SIP datasheet.pdf
RES 24.278K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf