Rohm Semiconductor TRR03EZPJ6R8
TRR03EZPJ6R8 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPJ6R8
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPJ6R8.pdf
Availability of TRR03EZPJ6R8
QUANTITY
TRR03EZPJ6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPJ6R8
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPJ6R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPJ6R8
Related LinksTRR03E, TRR03EZPJ6R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPJ6R8 Details Description
Related parts for TRR03EZPJ6R8
RES 0.2 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 420MA 5.75 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf