Toshiba Semiconductor & Storage TRS12E65C,S1Q
TRS12E65C,S1Q picture photo
Mfg. Part Number
TRS12E65C,S1Q
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 650V 12A TO220-2L
Datasheet Download
TRS12E65C,S1Q.pdf
Availability of TRS12E65C,S1Q
QUANTITY
TRS12E65C,S1Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TRS12E65C,S1Q
Internal Part NumberEIS-TRS12E65C,S1Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650V
Current - Average Rectified (Io)12A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr90µA @ 170V
Capacitance @ Vr, F65pF @ 650V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2L
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRS12E65C,S1Q
Related LinksTRS12E, TRS12E65C,S1Q Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TRS12E65C,S1Q Details Description
Related parts for TRS12E65C,S1Q
TXRX OCT BIDIR GEN/CHCKR 24SOIC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
CABLE BNC MALE LOW NOISE 180" datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 336MA 620 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TV WALL MNT SWIVEL 17" - 37" datasheet.pdf