Silicon Labs TS1002IM8
TS1002IM8 picture photo
Mfg. Part Number
TS1002IM8
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OP AMP DUAL LOW PWR 8MSOP
Datasheet Download
TS1002IM8.pdf
Availability of TS1002IM8
QUANTITY
TS1002IM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1002IM8
Internal Part NumberEIS-TS1002IM8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingCut Strip
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.0015 V/µs
Gain Bandwidth Product4kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias25pA
Voltage - Input Offset500µV
Current - Supply1.2µA
Current - Output / Channel1.5mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)0.65 V ~ 2.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1002IM8
Related LinksTS10, TS1002IM8 Datasheet, Silicon Labs Distributor
TS1002IM8 Details Description
Related parts for TS1002IM8
CONN RECEPT 11POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
IGBT 900V 60A 180W TO264 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS PROG 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES 8.20K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf