ST TS1220-600H
TS1220-600H picture photo
Mfg. Part Number
TS1220-600H
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 12A 20MA 600V IPAK
Datasheet Download
TS1220-600H.pdf
Availability of TS1220-600H
QUANTITY
TS1220-600H Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1220-600H
Internal Part NumberEIS-TS1220-600H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTS1220 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)5mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 115A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1220-600H
Related LinksTS122, TS1220-600H Datasheet, ST Distributor
TS1220-600H Details Description
Related parts for TS1220-600H
CONN HEADER R/A .100 34POS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC QUAD LVDS LINE DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE DB9 FEMALE/MALE 10' datasheet.pdf
TOOL CRIMPFOX CUT & STRIP DIE datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DOUBLE M8 LONG M8 CN PNP NO datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 128TAPS 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf