Semtech TS14001-C025DFNR
TS14001-C025DFNR picture photo
Mfg. Part Number
TS14001-C025DFNR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.2A 8VDFN
Datasheet Download
TS14001-C025DFNR.pdf
Availability of TS14001-C025DFNR
QUANTITY
TS14001-C025DFNR Order Process
Ship out your order
Specifications of TS14001-C025DFNR
Internal Part NumberEIS-TS14001-C025DFNR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesnanoSmart®
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-VDFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS14001-C025DFNR
Related LinksTS14001-, TS14001-C025DFNR Datasheet, Semtech Distributor
TS14001-C025DFNR Details Description
Related parts for TS14001-C025DFNR
FIXED IND 470NH 490MA 690 MOHM datasheet.pdf
SWITCH DIP 6POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2812 datasheet.pdf
CABLE TRACE FOR PICE-52 EMULATOR datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 25A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 88POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FUSE 160A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf