Tamura TS1608-151M
TS1608-151M picture photo
Mfg. Part Number
TS1608-151M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 260MA 590 MOHM
Datasheet Download
TS1608-151M.pdf
Availability of TS1608-151M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TS1608-151M Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1608-151M
Internal Part NumberEIS-TS1608-151M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesTS1608
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating260mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)590 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1608-151M
Related LinksTS160, TS1608-151M Datasheet, Tamura Distributor
TS1608-151M Details Description
Related parts for TS1608-151M
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PMI LARGE PANEL INDICATOR datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD 7.3" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
4MM DIY RSTKP BUTTON BLACK datasheet.pdf