Tamura TS1608-470M
TS1608-470M picture photo
Mfg. Part Number
TS1608-470M
Brief Description
FIXED IND 47UH 500MA 230 MOHM
Datasheet Download
TS1608-470M.pdf
Availability of TS1608-470M
QUANTITY
TS1608-470M Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1608-470M
Internal Part NumberEIS-TS1608-470M
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1608-470M
Related LinksTS160, TS1608-470M Datasheet, Tamura Distributor
TS1608-470M Details Description
Related parts for TS1608-470M
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
N.I.C. REC HSG 1POS BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 395MA 400 MOHM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE STD REC 80A DO-5 datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf