Tamura TS1608-4R7M
TS1608-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
TS1608-4R7M
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.4A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
TS1608-4R7M.pdf
Availability of TS1608-4R7M
QUANTITY
TS1608-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1608-4R7M
Internal Part NumberEIS-TS1608-4R7M
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 200kHz
Frequency - Self Resonant105MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1608-4R7M
Related LinksTS160, TS1608-4R7M Datasheet, Tamura Distributor
TS1608-4R7M Details Description
Related parts for TS1608-4R7M
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/GRN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.15A MICRO8 datasheet.pdf
14/SDR/RC/WMPLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf