CTS Electronic Components TS200F11CDT
TS200F11CDT picture photo
Mfg. Part Number
TS200F11CDT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 20.000000 MHZ
Datasheet Download
TS200F11CDT.pdf
Availability of TS200F11CDT
QUANTITY
TS200F11CDT Order Process
Ship out your order
Specifications of TS200F11CDT
Internal Part NumberEIS-TS200F11CDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesATSSMTS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height0.142" (3.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS200F11CDT
Related LinksTS200, TS200F11CDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
TS200F11CDT Details Description
Related parts for TS200F11CDT
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SCCS 14P PLUG HSG datasheet.pdf
CONN TERM BLK PLUG 5.08MM 17POS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf