Semtech TS30012-M018QFNR
TS30012-M018QFNR picture photo
Mfg. Part Number
TS30012-M018QFNR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.8V 2A SYNC 16-VQFN
Datasheet Download
TS30012-M018QFNR.pdf
Availability of TS30012-M018QFNR
QUANTITY
TS30012-M018QFNR Order Process
Ship out your order
Specifications of TS30012-M018QFNR
Internal Part NumberEIS-TS30012-M018QFNR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)24V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS30012-M018QFNR
Related LinksTS30012-, TS30012-M018QFNR Datasheet, Semtech Distributor
TS30012-M018QFNR Details Description
Related parts for TS30012-M018QFNR
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 34AWG 30IN datasheet.pdf
RES 120 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .80MM SMD datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 400V TO-200AC datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
PC99 SCR 108X62X0.06MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3.7NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf