CTS Electronic Components TS360T23IDT
TS360T23IDT picture photo
Mfg. Part Number
TS360T23IDT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 36.000000 MHZ
Datasheet Download
TS360T23IDT.pdf
Availability of TS360T23IDT
QUANTITY
TS360T23IDT Order Process
Ship out your order
Specifications of TS360T23IDT
Internal Part NumberEIS-TS360T23IDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesATSSMTS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency36MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height0.142" (3.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS360T23IDT
Related LinksTS360, TS360T23IDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
TS360T23IDT Details Description
Related parts for TS360T23IDT
CONN HEADER 4POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMB datasheet.pdf
FUSE 125A 690V CLASS AM datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
BOOT PUSHBUTTON 15/32-32NS GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf