Tamura TS5022-102M
TS5022-102M picture photo
Mfg. Part Number
TS5022-102M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 550MA 1.5 OHM SMD
Datasheet Download
TS5022-102M.pdf
Availability of TS5022-102M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TS5022-102M Order Process
Ship out your order
Specifications of TS5022-102M
Internal Part NumberEIS-TS5022-102M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesTS5022
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating550mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq90 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant1.9MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.724" L x 0.590" W (18.40mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS5022-102M
Related LinksTS502, TS5022-102M Datasheet, Tamura Distributor
TS5022-102M Details Description
Related parts for TS5022-102M
CONN HEADER 30PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
IC IR TRANSCEIVER 2-5V 20-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC HIGH-SIDE DVR HS HV 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 170MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 52MM datasheet.pdf