Red Lion Controls TSC11001
TSC11001 picture photo
Mfg. Part Number
TSC11001
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP ANALOG OUT 115/230V
Datasheet Download
TSC11001.pdf
Availability of TSC11001
QUANTITY
TSC11001 Order Process
Ship out your order
Specifications of TSC11001
Internal Part NumberEIS-TSC11001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelTSC.dwg
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesTSC
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, N, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 1820°C, -5 ~ 56mV
Output TypeAnalog (2), Option Cards Available
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply115/230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSC11001
Related LinksTSC1, TSC11001 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
TSC11001 Details Description
Related parts for TSC11001
IC MCU 8BIT 8K OTP EXT 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 13A 125V datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 36 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A SYNC 8-LLP datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
METRAL HDR RA STB 4X6 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 40W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 2.5W 7.1GHZ 24QFN datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf