Texas Instruments TSC2014IYZGT
TSC2014IYZGT picture photo
Mfg. Part Number
TSC2014IYZGT
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Touch Screen Controllers
Brief Description
IC TOUCH SCREEN CTRLR 12DSBGA
Datasheet Download
TSC2014IYZGT.pdf
Availability of TSC2014IYZGT
QUANTITY
TSC2014IYZGT Order Process
Ship out your order
Specifications of TSC2014IYZGT
Internal Part NumberEIS-TSC2014IYZGT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Touch Screen Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeResistive, Driver
Touch Panel Interface4-Wire
Number of Inputs/Keys1 TSC
Resolution (Bits)10, 12 b
Evaluation Tools-
Data InterfaceI²C, Serial
Data Rate/Sampling Rate (SPS, BPS)-
Voltage ReferenceExternal
Voltage - Supply1.2 V ~ 3.6 V
Current - Supply-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package12-DSBGA (1.53x1.98)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSC2014IYZGT
Related LinksTSC201, TSC2014IYZGT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TSC2014IYZGT Details Description
Related parts for TSC2014IYZGT
CONN FFC VERT 18POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CERM WW 5W 0.2 OHM 5% VERT datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG8 9.5AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
INPUT FILTER 37KW 200V datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf