| Internal Part Number | EIS-TSC80251G2D-L16CER | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | 8x251 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | C251 | |
| Core Size | 8/16-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, Microwire, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 32 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 1K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |