Honeywell Sensing and Productivity Solutions TSCSANN015PGUCV
TSCSANN015PGUCV picture photo
Mfg. Part Number
TSCSANN015PGUCV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
TSCSANN015PGUCV.pdf
Availability of TSCSANN015PGUCV
QUANTITY
TSCSANN015PGUCV Order Process
Ship out your order
Specifications of TSCSANN015PGUCV
Internal Part NumberEIS-TSCSANN015PGUCV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® TSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 26.25 mV (5V)
Accuracy±0.15%
Voltage - Supply1.5 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Side Port
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSCSANN015PGUCV
TSCSANN015PGUCV Details Description
Related parts for TSCSANN015PGUCV
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 1.47MH 2.80A SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 49POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf