Honeywell Sensing and Productivity Solutions TSCSNBN060PDUCV
TSCSNBN060PDUCV picture photo
Mfg. Part Number
TSCSNBN060PDUCV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
TSCSNBN060PDUCV.pdf
Availability of TSCSNBN060PDUCV
QUANTITY
TSCSNBN060PDUCV Order Process
Ship out your order
Specifications of TSCSNBN060PDUCV
Internal Part NumberEIS-TSCSNBN060PDUCV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® TSC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 60 mV (5V)
Accuracy±0.15%
Voltage - Supply1.5 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.19" (4.8mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure±145 PSI (±999.74 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Dual Ports, Same Side
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSCSNBN060PDUCV
TSCSNBN060PDUCV Details Description
Related parts for TSCSNBN060PDUCV
CONN HEADER .100 SNGL STR 18POS datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP 47F 20% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER RM 10 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf