| Internal Part Number | EIS-TSCSNNN060PGUCV | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | TruStability® TSC | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 60 PSI (413.69 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 0 mV ~ 30 mV (5V) | |
| Accuracy | ±0.15% | |
| Voltage - Supply | 1.5 V ~ 12 V | |
| Port Size | - | |
| Port Style | No Port | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Maximum Pressure | 145 PSI (999.74 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 4-SIP Module | |
| Supplier Device Package | 4-SIP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TSCSNNN060PGUCV | |
 | PHR-4 | CONN HOUSING PH 4POS 2MM WHITE | datasheet.pdf | |
 | 1445099-5 | CONN HEADER 5POS R/A 30GOLD SMD | datasheet.pdf | |