ST TSM1014IST
TSM1014IST picture photo
Mfg. Part Number
TSM1014IST
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC CTRLR BATT CHRGR/ADAPT 8-MSOP
Datasheet Download
TSM1014IST.pdf
Availability of TSM1014IST
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TSM1014IST Order Process
Ship out your order
Specifications of TSM1014IST
Internal Part NumberEIS-TSM1014IST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTSM1014 View All Specifications
Product Training ModulesSecondary Side Switch-Mode Power Supply Control
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
Series-
PackagingTube
FunctionCharge Management
Battery ChemistryAll Battery Types
Voltage - Supply4.5 V ~ 28 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MiniSO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSM1014IST
Related LinksTSM10, TSM1014IST Datasheet, ST Distributor
TSM1014IST Details Description
Related parts for TSM1014IST
MOSFET P-CH 100V 6.8A D2PAK datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
BEAD FILTER FERRITE 95OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1A TO-92 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SC 3.81/06/135F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf