Samtec, Inc. TST-120-04-L-D-RA
TST-120-04-L-D-RA picture photo
Mfg. Part Number
TST-120-04-L-D-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 40POS .100" R/A GOLD
Datasheet Download
TST-120-04-L-D-RA.pdf
Availability of TST-120-04-L-D-RA
QUANTITY
TST-120-04-L-D-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of TST-120-04-L-D-RA
Internal Part NumberEIS-TST-120-04-L-D-RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFlex Stack, TST
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.250" (6.35mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TST-120-04-L-D-RA
Related LinksTST-120-, TST-120-04-L-D-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TST-120-04-L-D-RA Details Description
Related parts for TST-120-04-L-D-RA
MOSFET N-CH 200V 4.8A DPAK datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 5.5A 23 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 60MM datasheet.pdf