Samtec, Inc. TSW-105-06-T-D
TSW-105-06-T-D picture photo
Mfg. Part Number
TSW-105-06-T-D
Brief Description
CONN HEADER 10POS .100" DL TIN
Datasheet Download
TSW-105-06-T-D.pdf
Availability of TSW-105-06-T-D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TSW-105-06-T-D Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-105-06-T-D
Internal Part NumberEIS-TSW-105-06-T-D
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.105" (2.67mm)
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-105-06-T-D
Related LinksTSW-105, TSW-105-06-T-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-105-06-T-D Details Description
Related parts for TSW-105-06-T-D
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 8A 100V SFAST REC datasheet.pdf