Samtec, Inc. TSW-105-23-T-D
TSW-105-23-T-D picture photo
Mfg. Part Number
TSW-105-23-T-D
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS .100" DUAL TIN
Datasheet Download
TSW-105-23-T-D.pdf
Availability of TSW-105-23-T-D
QUANTITY
TSW-105-23-T-D Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-105-23-T-D
Internal Part NumberEIS-TSW-105-23-T-D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-105-23-T-D
Related LinksTSW-105, TSW-105-23-T-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-105-23-T-D Details Description
Related parts for TSW-105-23-T-D
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 29.1KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LENS TRANSPARENT RED datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX8729 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf