Samtec, Inc. TSW-114-14-T-S
TSW-114-14-T-S picture photo
Mfg. Part Number
TSW-114-14-T-S
Brief Description
CONN HEADER 14POS .100" SNGL TIN
Datasheet Download
TSW-114-14-T-S.pdf
Availability of TSW-114-14-T-S
QUANTITY
TSW-114-14-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-114-14-T-S
Internal Part NumberEIS-TSW-114-14-T-S
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.320" (8.13mm)
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-114-14-T-S
Related LinksTSW-114, TSW-114-14-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-114-14-T-S Details Description
Related parts for TSW-114-14-T-S
MIC COND ANALOG OMNI -45DB datasheet.pdf
RES 22M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MAKING PIC MANUAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf