Samtec, Inc. TSW-114-23-S-S
TSW-114-23-S-S picture photo
Mfg. Part Number
TSW-114-23-S-S
Brief Description
CONN HEADER 14POS .100" SGL GOLD
Datasheet Download
TSW-114-23-S-S.pdf
Availability of TSW-114-23-S-S
QUANTITY
TSW-114-23-S-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-114-23-S-S
Internal Part NumberEIS-TSW-114-23-S-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-114-23-S-S
Related LinksTSW-114, TSW-114-23-S-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-114-23-S-S Details Description
Related parts for TSW-114-23-S-S
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2.5A 12VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SYSTEM REGULATOR AUTO 15HZIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf