| Internal Part Number | EIS-TSW-116-23-L-D | |
| Number of Positions | 32 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.230" (5.84mm) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 10µin (0.25µm) | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TSW-116-23-L-D | |
| Related Links | TSW-116, TSW-116-23-L-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor | |
 | 6710 | CONN F PLUG STR 75 OHM | datasheet.pdf | |