Samtec, Inc. TSW-118-07-S-D
TSW-118-07-S-D picture photo
Mfg. Part Number
TSW-118-07-S-D
Brief Description
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD
Datasheet Download
TSW-118-07-S-D.pdf
Availability of TSW-118-07-S-D
QUANTITY
TSW-118-07-S-D Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-118-07-S-D
Internal Part NumberEIS-TSW-118-07-S-D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-118-07-S-D
Related LinksTSW-118, TSW-118-07-S-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-118-07-S-D Details Description
Related parts for TSW-118-07-S-D
TERM W/ASSEMBLD SCREW HORZ PCMNT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-SO datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 205MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD523F datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf