Samtec, Inc. TSW-120-14-T-D
TSW-120-14-T-D picture photo
Mfg. Part Number
TSW-120-14-T-D
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 40POS .100" DUAL TIN
Datasheet Download
TSW-120-14-T-D.pdf
Availability of TSW-120-14-T-D
QUANTITY
TSW-120-14-T-D Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-120-14-T-D
Internal Part NumberEIS-TSW-120-14-T-D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.320" (8.13mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-120-14-T-D
Related LinksTSW-120, TSW-120-14-T-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-120-14-T-D Details Description
Related parts for TSW-120-14-T-D
IC CAN TXRX VOLT FAULT PROT8SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PATCHBAY 2 RACK JACK WIRE WRAP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
SLIT .5MM SEAL TYPE FOR E32-T16 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 7200K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf