Samtec, Inc. TSW-120-18-L-D
TSW-120-18-L-D picture photo
Mfg. Part Number
TSW-120-18-L-D
Brief Description
CONN HEADER 40POS .100" DBL
Datasheet Download
TSW-120-18-L-D.pdf
Availability of TSW-120-18-L-D
QUANTITY
TSW-120-18-L-D Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-120-18-L-D
Internal Part NumberEIS-TSW-120-18-L-D
SeriesTSW
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.720" (18.29mm)
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-120-18-L-D
Related LinksTSW-120, TSW-120-18-L-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-120-18-L-D Details Description
Related parts for TSW-120-18-L-D
CONN RECEPT PIN .025-.037" .230" datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.5A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 13POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 20MA 6.0V DO35 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf