Samtec, Inc. TSW-127-17-T-S
TSW-127-17-T-S picture photo
Mfg. Part Number
TSW-127-17-T-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 27POS .100" SNGL TIN
Datasheet Download
TSW-127-17-T-S.pdf
Availability of TSW-127-17-T-S
QUANTITY
TSW-127-17-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-127-17-T-S
Internal Part NumberEIS-TSW-127-17-T-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.620" (15.75mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-127-17-T-S
Related LinksTSW-127, TSW-127-17-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-127-17-T-S Details Description
Related parts for TSW-127-17-T-S
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 400 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
1016 TB SOC WF RA PCB/D datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL SKT SLD CUP datasheet.pdf