Samtec, Inc. TSW-137-17-T-S
TSW-137-17-T-S picture photo
Mfg. Part Number
TSW-137-17-T-S
Brief Description
CONN HEADER 37POS .100" SNGL TIN
Datasheet Download
TSW-137-17-T-S.pdf
Availability of TSW-137-17-T-S
QUANTITY
TSW-137-17-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-137-17-T-S
Internal Part NumberEIS-TSW-137-17-T-S
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions37
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.620" (15.75mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-137-17-T-S
Related LinksTSW-137, TSW-137-17-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-137-17-T-S Details Description
Related parts for TSW-137-17-T-S
JUMPER-H2730TR/C2016G/H2730TR 3" datasheet.pdf
BUZZER 2.0KHZ 1-30V 70DB PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6WSON datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 270 OHM 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
SMB(F)R/A BULKHEAD PC MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BOX PIN 100 POS datasheet.pdf